Egy liter benzin 579, egy liter gázolaj pedig 557 forint egy budapesti, X. kerületi benzinkútnál. Az üzemanyagok átlagára hetek óta csökken, ez a tendencia pedig a holtankoljak.hu adatai és előrejelzése szerint május első hetében is megmarad. Tájékoztatásuk alapján egy liter 95-ös benzin 580, a gázolaj litere pedig 567 forintba kerül ezen a héten.
A Brent olaj hordónkénti ára egy hét alatt körülbelül fél dollárral csökkent, jelenleg 80 dollár körül mozog. A magyar ásványolaj szövetség főtitkára a következő időszakban árstabilitásra számít a piacon, ehhez azonban, mint mondta a forint kedvező árfolyama is szükséges.
„Egy erős haza fizetőeszköz illetve a jelenlegi nemzetközi olajpiac azt mutatja, azt garantálhatja, hogy a következő hetekben inkább ez a jelenlegi trend folytatódik, azaz néhány forinttal inkább csökkennek majd az üzemanyagárak, mint hogy újra emelkedésnek indulnak”
– mondta Híradónknak Grád Ottó.
Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója néhány nappal ezelőtt a Reutersnek azt mondta, hogy a JANAF, vagyis a horvátországi olajvezeték-üzemeltető az Adrián történő szállítás tranzitdíját az Azerbajdzsánból érkező tranzit 4szeresére akarja felemelni. Emiatt rövid távon szerződnek.
Balogh József energiapiaci szakértő szerint az üzemanyag árképzése és helyzete Európa térségei közül Magyarországon a legösszetettebb.
„Ha azt kérdezed, hogy mitől fog a magyar gázolaj és benzin ára csökkenni, akkor akkor azt mondom, hogy felemelem a kezem és nem tudom”. Ennek okát a szakértő a tranzitdíj emelkedésén túl a csekély számú finomítóban és a szektor adóiban látja.
„Ugye a MOL 95%-ot fizet az Urál és a Brent különbségre tavaly december hetedike óta, a magyar specialitás a „Robin Hood”-adó, valamint ott van az emléke ugye a szintén decemberben, a Mikulás körül elvérzett [hatósági] benzinárnak, ami miatt több nemzetközi kereskedő kerüli Magyarországot”
– tette hozzá.
A független benzinkutak szövetségének elnöke szerint visszarendeződött a nemzetközi hálózatok forgalma a 480 forintos ársapka bevezetése előtti szintre. Ennek eltörlése után pedig a fogyasztók újra az árak alapján választják ki, hol tankolnak.
„Van egyfajta visszarendeződés, tehát a nemzetközi hálózatoknak a forgalma visszarendeződött részben a fehér kutak irányába, most már az ügyfelek mindenhol tudnak tankolni, az ügyfelek egyre inkább elkezdték nézni azért, hogy hol milyen árak vannak kinn a totemoszlopokon” – mondta Egri Gábor, hozzátéve: maguk is érzik az árak csökkenését, azonban az inflációs változások, a háború és a forint árfolyamának alakulása miatt kiszámíthatatlan, hogy az árak mérséklődése meddig tart majd.